Nielegalny spirytus
Około 61 tys. litrów skażonego spirytusu oraz aparaturę do jego oczyszczania zabezpieczyli w województwie zachodniopomorskim szczecińscy policjanci oraz funkcjonariusze z białostockiego zarządu Centralnego Biura Śledczego KGP.
W poniedziałek z rana współdziałający funkcjonariusze wkroczyli do kilku mieszkań i firm na terenie powiatu goleniowskiego i gryfickiego. Zatrzymanych zostało tam 5 przedsiębiorców w wieku od 24 do 47 lat podejrzewanych o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się przestępczością skarbową. Od początku tego roku podlascy policjanci z CBŚ prowadzili w tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zatrzymani mężczyźni zaangażowani byli w nielegalny obrót alkoholem. Sprawcy kupowali będący w legalnym obrocie rozcieńczalnik, a następnie poprzez specjalną obróbkę zawartego w nim skażonego spirytusu uzyskiwali oczyszczony alkohol. Ten z kolei już jako produkt spożywczy najprawdopodobniej był następnie rozprowadzany na terenie kraju i poza jego granicami. Policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego i Urzędu Kontroli Skarbowej ze Szczecina przeszukali pomieszczenia należące do zatrzymanych oraz wynajmowane przez nich magazyny. W dwóch z nich zabezpieczone zostały tysiąclitrowe pojemniki, w których łącznie było około 61 tys. litrów skażonego spirytusu oraz filtry i urządzenia służące do jego oczyszczania. Funkcjonariusze odnaleźli również setki etykiet i przeznaczone do rozlewania gotowego wyrobu plastikowe butelki o pojemności jednego i pięciu litrów. Pięciu zatrzymanym mężczyznom przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych. Dzisiaj Sąd Rejonowy w Białymstoku tymczasowo aresztował na 3 miesiące trzech spośród zatrzymanych mężczyzn. W stosunku do 2 pozostałych zastosowany został środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.
Zabezpieczony spirytus trafił pod pieczę szczecińskiego Urzędu Celnego. Jakie straty z tytułu nielegalnej działalności zatrzymanych poniósł Skarb Państwa wyjaśnią funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej ze Szczecina. Policjanci z białostockiego zarządu Centralnego Biura Śledczego KGP z pewnością ustalą również dokładny zakres przestępczej działalności oraz kto i od kiedy uczestniczył w tym procederze.
Sprawa ma charakter rozwojowy.
KWP Białystok